Follow by Email

niedziela, 4 grudnia 2011

Morawski Kras

Formy krasowe w Jaskini Punkevni
Można sobie filozoficznie podywagować nad tym, czy nazwa Morawski Kras pochodzi od procesów krasowych, które zaszły na obrzeżach miasteczka Blansko, czy też raczej od unikalnej krasy tych jaskiń, do których przybywają nawet całe autokary turystów z Polski. Niewątpliwie jest to jednak jedna z propozycji na to, jak spędzić krótkie, mroźne zimowe weekendy. Temperatura w jaskiniach bowiem jest względnie stała - pomiędzy 6 a 12 stopni, a więc wyższa niż w większość grudniowych dni na zawnątrz.
Najpiękniejszą z pięciu jaskiń znajdujących się na tym terenie (Punkevni, Vypustek, Sloupsko-šošůvské, Katařinská i Balcarka) jest Punkevni, której zwiedzanie trwa godzinę i ponoć jest unikalnym tego typu obiektem naturalnym, który łączy w sobie trasę pieszą oraz wodną. Formy krasowe, jakie można tam obejrzeć zapierają dech w piersiach. Noszą one również malownicze nazwy, takie jak anioł czy turecki cmentarz. Nie uległy one w ciągu lat takiemu zniszczeniu, jak stalagmity i stalaktyty w naszej Jaskini Raj.
Kolejka na szczyt Macochy
Pomiędzy zwiedzaniem pieszym a przesiąściem się na łódki, wychodzi się do Przepaści Macocha, czyli na dno prawie 140-metrowego krasowego leja. Niesamowite wrażenie robi widok niewielkiego przesmyku nieba wysoko nad naszymi głowami, a jeszcze większe informacja, którą podaje nam przewodnik o tym, że niewielkie jeziorko, zajmujące jedną część dna przepaści, mierzy w głąb kolejne 50 m lodowatej jaskiniowej wody.
podziemna trasa wodna w Jaskini Punkevni
Na Przepaść Macocha można popatrzeć również z odwrotnej perspektywy, a nawet wjechać na szczyt skał kolejką (choć polecam raczej wspinaczkę), jednakże teren, z którego można zajrzeć w głąb stanowi własność prywatną i za wejście na niego należy ponieść opłatę.
Wejście do jaskini kosztuje 170 koron, a ze zniżką (studenci) 80. Dojazd bez własnego transportu jest nieco skomplikowany (acz możliwy), ponieważ z Brna najpierw należy pojechać pociągiem do Blanska (ok. 30 min), a stamtąd autobusem do Skalnego Mlyna. Tam można odebrać swoje bilety (najlepiej jest je zarezerwować telefonicznie na konkretną godzinę, zwłaszcza w sezonie letnim, ponieważ wielkość grup jest ograniczona), a jaskinia znajduje się w odległości ok. 20 min spaceru w głąb lasu. Kursuje również na tej trasie kolejka.
Więcej informacji (także w j. polskim) na ten temat na stronie: http://www.cavemk.cz/

2 komentarze:

  1. Bardzo Ciekawie to wygląda, tylko ten dojazd :( ale jak się trochę ociepli... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O, moje letnie wakacje z zeszłego roku ;-)

    OdpowiedzUsuń