Follow by Email

sobota, 3 grudnia 2011

Austerlitz

widok na pałac i dziedziniec pełen stoisk jarmarcznych
W początkach grudnia w Europie Środkowej, gdy temperatury spadają już niejednokrotnie poniżej zera, niełatwo znaleźć imprezy plenerowe. Na samą myśl o spędzaniu dłuższej chwili na powietrzu, włosy jeżą się i z zimna, i ze zgrozy. Tymczasem w dniach 2-4 grudnia w Sławkowie u Brna (ok. 23 km od centrum Brna) odbywają się pamiątkowe obchody bitwy pod Austerlitz, zwanej też bitwą trzech cesarzy, jaka miała miejsce 2 grudnia 1805 roku na przedpolach tego spokojnego i uroczego miasteczka, o którym mało kto słyszał.
Odbywa się tam z tej okazji inscenizacja bitwy, a w samym miasteczku można zwiedzać pałac, mając za przewodników postacie z epoki. Całą główną ulicę, jak również dziedziniec pałacowy zajmuje bardzo duży jarmark świąteczny, na którym licznie rozstawione budki z grzanym winem, grzaną medowiną, grillowanymi przysmakami oraz paleniska, nie pozwolą zmarznąć nam ani odrobinę.
Wstąpiliśmy również do herbaciarni (čajovna), znajdującej się w niewielkiej uliczce, tuż przy głównej, Palackiego. Mimo że trafiliśmy tam przypadkiem, okazało się to strzałem w dziesiątkę - na górnym jej piętrze można było rozłożyć się wygodnie na sztucznych futrach zalegających na podłodze i wybrać sobie jeden z niezliczonych rodzajów herbat ze wszystkich stron świata (w naszym przypadku - tybetańską na przeziębienie oraz miętowe mate z cytryną) w regionalnych naczyniach oraz zapalić sziszę.
Całe popołudnie zeszło nam tak szybko, że nawet nie zauważyliśmy, kiedy zrobiło się ciemno oraz, że ominęła nas cała inscenizacja. Pozostał nam widok osób poprzebieranych za napoleońskich żołnierzy przechadzających się pomiędzy stoiskami ze słowackimi serami i kolorowymi marcepanami.
Więcej o obchodach bitwy pod Austerlitz można znaleźć na: www.austerlitz.org

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza